شرایط عمومی و اختصاصی آزمون قضا سال ۹۱

معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضائیه

شرایط عمومی و اختصاصی آزمون قضا سال ۹۱

قوه قضائیه به استناد آیین نامه جذب داوطلبان قضاوت مصوب ۲۲/۱/۹۱ رییس محترم قوه قضائیه و با عنایت به اصل انتخاب اصلح و لزوم شایسته سالاری در تصدی منصب خطیر قضا،از اشخاص واجد شرایط ذیل ازطریق برگزاری آزمون کتبی  ومصاحبه علمی و با همکاری سازمان سنجش آموزش کشورثبت نام بعمل می آورد.

الف- شرایط عمومی:

۱٫     تابعیت اصلی ایران

۲٫     اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت

۳٫   التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و  ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان ها و گروه های غیرقانونی یا هواداری از آن ها

۴٫ طهارت مولد

۵٫ داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی ( نابینایان امکان ثبت نام ندارند)

۶٫ معافیت قانونی از خدمت یا داشتن کارت پایان خدمت وظیفه یا عدم غیبت

۷٫ نداشتن سابقه محکومیت کیفری

۸٫ حسن شهرت و اخلاق و امانتداری

۹٫ عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان­گردان

۱۰٫ داشتن حداقل ۲۲ و حداکثر ۳۶ سال تمام در روز ثبت نام (متولدین۳/۷/۱۳۵۵ تا ۱۰/۷/۱۳۶۹)   

 

تبصره ۱: مقررات ماده واحده قانون گذرانیدن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ­التحصیلان دانشکده علوم قضائی در محاکم قضائی کشور مصوب ۹/۱۱/۱۳۷۳ و تبصره های آن لازم الرعایه است.

تبصره ۲: موارد زیر به شرط ارائه تأییدیه معتبر به حداکثر سن مقرر اضافه خواهد شد:

۱٫ داوطلبانی که در جبهه حق علیه باطل از تاریخ ۳۱/۶/۵۹ لغایت ۲۹/۵/۶۷ به طور داوطلبانه خدمت کرده­اند، به میزان حضور در جبهه و مدت زمان بستری­شدن ویا استراحت پزشکی در اثر جراحت در جبهه

۲٫ داوطلبان آزاده، به میزان مدت اسارت

۳٫ داوطلبان دانش آموخته کارشناسی ارشد یا سطح سه، به مدت دو سال

۴٫ داوطلبان دانش آموخته دکتری تخصصی یا سطح چهار، به مدت چهار سال

داوطلبان تنها می­توانند از یکی از موارد مذکور در این تبصره استفاده کنند و مدت اضافه­شده به حداکثر سن مقرر، در هر حال، نمی­تواند از چهار سال بیش­تر باشد.

تبصره ۳: ثبت نام کارکنان بخش­های دولتی و عمومی که مجموع سوابق استخدامی آنان در روز ثبت نام از ۱۰ سال تمام بیش­تر باشد، کأن لم یکن تلقی می شود.

ب- شرایط اختصاصی:

۱٫ دارا بودن مدارک تحصیلی زیر برای دانش آموختگان دانشگاه ها:

۱-۱٫ کارشناسی حقوق در یکی از گرایش ها؛

۱-۲٫ کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛

۱-۳٫ کارشناسی فقه و حقوق؛

۱-۴٫ کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها؛

۱-۵٫ کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛

۲٫ دارا بودن مدرک سطح (۲) عمومی برادران (فقه و اصول) یا سطح (۲) تخصصی برادران با گرایش حقوق وقضای اسلامی برای دانش آموختگان حوزه های علمیه.

 

 

ج- مدارک مورد نیاز:

۱٫تکمیل تقاضانامه

۲٫ پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ۲۹۳۰۰۰ ریال بصورت الکترونیکی از طریق سایت سازمان سنجش می باشد.

۳٫ فایل عکس اسکن شده : داوطلب می‌بایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را برای ارسال ازطریق برنامه ثبت نام اینترنتی آماده نماید.

  ۱-۳- عکس ۴ ´ ۳ که در سال جاری گرفته شده باشد ( عکس تمام رخ)

  ۲-۳- عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد.

  ۳-۳- اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰´۳۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰ ´ ۲۰۰ باشد.

  ۴-۳-تصویر داوطلب باید واضح ، مشخص و فاقد اثر مهر ، منگنه و هرگونه لکه باشد.

  ۵-۳- حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد.

  ۶-۳- حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد.

  ۷-۳- حتی الامکان عکس ، رنگی و دارای زمینه سفید باشد.

تبصره۱- عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد.

تبصره۲- درصورت ارسال عکس غیر معتبر ، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می‌گردد.

۴٫ فایل اسکن شده مدرک تحصیلی مذکور در فقرات بند (ب) یا نامه معرفی به نظام وظیفه برای آقایان مبنی بر فراغت از تحصیل

تبصره: اشخاص مذکور در بندهای ۱-۴ و ۱-۵ به شرط ارائه گواهی دانشگاه محل تحصیل مبنی بر گذراندن کلیه واحدهای دوره کارشناسی، مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود.

د- زمان و مکان ثبت نام:

۱- کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون تصدی منصب قضا در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در بند الف و ب این اطلاعیه نسبت به تهیه مدارک خواسته شده بر اساس بند ج اقدام و از تاریخ ۳/۷/۹۱با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند و در پایان ثبت نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد که داوطلبان لازم است تا پایان کلیه مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری نمایند. ضمناً یادآور می شود ثبت نام منحصراً به صورت الکترونیکی می باشد و داوطلبان لازم است از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند و ثبت نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول می باشد و این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نمی‌باشند.

۲- داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون می بایست از تاریخ ۲۲//۸/۹۱با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون خویش اقدام نمایند.

۳- ساعت، روز، تاریخ و محل برگزاری آزمون هر یک از رشته های شغلی بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان درج خواهد شد.

داوطلبان برای ثبت نام می توانند از تاریخ ۳/۷/۱۳۹۱ تا ۱۰/۷/۱۳۹۱ به تارنمای سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org مراجعه نمایند.

ملاحظات:

۱٫    ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی زمان ثبت نام خواهد بود. مسؤولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضا نامه به عهده داوطلب  است. بنابراین کسانی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری نمایند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.

۲٫    داوطلبان دانشگاهی و حوزوی هر یک، دفترچه سؤالات و پاسخنامه خاص خود را خواهند داشت. طلابی که دارای مدرک دانشگاهی مذکور در بند (ب) هستند،درزمان ثبت نام می توانند هر یک از آزمون های دانشگاهی وحوزوی راانتخاب نمایند.

۳٫       مدت کارآموزی داوطبان حوزوی حداکثر ۲سال و  داوطلبان دانشگاهی حداکثر یک سال است.

  1. مواد و ضرایب امتحانی به شرح زیر است:

 

۴-۱٫ داوطلبان دانشگاهی

حقوق اساسی (ضریب ۱)، حقوق مدنی (ضریب۳)، حقوق تجارت (ضریب ۲)، آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۳)، آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۲)، حقوق جزای عمومی (ضریب۲)، حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)، فقه: مباحث حقوقی شرح لعمه (ضریب۲)، اصول فقه: اصول استنباط علامه حیدری (ره) (ضریب ۱)

 

۴-۲٫ داوطلبان حوزوی

حقوق اساسی (ضریب ۱)، حقوق مدنی (ضریب۳)، حقوق تجارت (ضریب ۱)، آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۱) ، آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۱)، حقوق جزای عمومی (ضریب ۱) ،حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)، فقه:  بیع مکاسب (ضریب۴)، اصول فقه: رسائل و جلد یک کفایه(ضریب ۴)

۵٫    داوطلبان شرکت کننده در آزمون ورودی متناسب با نیاز دستگاه قضایی از بین حائزان  بالاترین نمرات انجام مصاحبه علمی دعوت خواهند شد.

  1. داوطلبان حوزوی در هیأت های ویژه حوزویان و داوطلبان دانشگاهی در هیأت های ویژه دانشگاهیان مصاحبه خواهند شد.

تبصره: طلابی که دارای مدرک دانشگاهی هستند،می توانند درهر یک از هیأت های فوق به انتخاب خود حضور یابند.

۷٫    ثبت نام کنندگان در صورت قبولی در مصاحبه علمی برای طی مراحل گزینش به اداره کل مربوط معرفی خواهند شد و در نهایت باید، در حدود تسهیلات مقرر در آیین نامه، در هر محلی که قوه قضاییه مصلحت می داند خدمت نمایند. تغییر محل خدمت قضایی نامبردگان طبق قوانین و مقررات مربوط خواهد بود.

  1. درصدی از دعوت شدگان به مصاحبه علمی را بانوان تشکیل خواهند داد. این  اشخاص  پس از طی مراحل جذب و گزینش، طبق موازین قانونی و شرعی با اعطای پایه قضایی در مشاغل مورد نظر قوه قضاییه به کارگرفته خواهند شد.
  2. مشمولان شرایط جذب اختصاصی به شرح زیر از آزمون کتبی معاف هستند و  باید از طریق تارنمای معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه به نشانی www.lawtraining.ir ثبت نام نمایند:

الف: طبق ماده (۱۰) آیین نامه جذب داوطلبان قضاوت، اشخاص زیر صرفاً از آزمون ورودی معاف هستند:

۱٫         دانش آموختگان کارشناسی حقوق در کلیه گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه اول منوط به داشتن حداقل معدل ۱۶

۲٫        دانش آموختگان کارشناسی حقوق در کلیه گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه دوم منوط به داشتن حداقل معدل ۱۷

۳٫    دانش آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در کلیه گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۵ و داشتن مدرک کارشناسی حقوق در کلیه گرایش‌ها یا مدرک کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی و دانش آموختگان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در کلیه گرایشها

۴٫    دانش آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در کلیه گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۷ و داشتن مدرک کارشناسی حقوق در کلیه گرایش‌ها یا مدرک کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

۵٫        دانش آموختگان سطح (۲) حوزوی برادران از حوزه های علمیه گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۷

۶٫     دانش آموختگان سطح (۲) حوزوی برادران از حوزه های علمیه گروه اول، منوط به داشتن مدرک کارشناسی حقوق در کلیه گرایش‌ها با حداقل معدل ۱۶ مدرک کارشناسی

۷٫        . دانش آموختگان سطح (۳) حوزوی برادران از حوزه های علمیه گروه اول ، بدون شرط معدل

۸٫         دانش آموختگان سطح (۴) حوزوی برادران از حوزه های علمیه گروه اول ، بدون شرط معدل

۹٫        رتبه‎های اول تا دهم آزمون وکالت کانون‎های استانی و رتبه‎های اول تا پنجاهم آزمون وکالت کانون مرکز

۱۰٫    وکلاء پایه یک دادگستری مشروط به داشتن دوسال سابقه کارمتوالی به عنوان وکیل پایه یک دادگستری به تأییدکانون مربوط.

ب: طبق ماده (۱۱) آیین نامه جذب داوطلبان قضاوت، اشخاص زیر از آزمون ورودی و مصاحبه علمی معاف هستند و پس از انجام مصاحبه تشخیصی برای طی مراحل گزینش به اداره کل مربوط معرفی می شوند:

دانش آموختگان و دانشجویان مقطع دکتری تخصصی در هریک از گرایش های رشته حقوق و فقه و حقوق و گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی رشته الهیات، مشروط به داشتن مدرک کارشناسی در کلیه گرایش های رشته حقوق یا مدرک کارشناسی ارشد پیوسته در کلیه گرایش های رشته معارف اسلامی و حقوق.

 دارندگان مدرک سطح سه و چهار حوزه علمیه برادران از حوزه های علمیه گروه اول، مشروط به داشتن مدرک کارشناسی در کلیه گرایش های رشته حقوق.

بازگشت به صفحه ثبت نام سازمان سنجش

http://92.242.195.126/judgeship91/


جذب اختصاصی داوطلبان قضاوت

(مخصوص داوطلبان معدل بالا و دارندگان سایرشرایط خاص)

http://46.38.128.34/

منبع http://www.amoozeshghanoon.ir/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>